Yıldırımdan korunma bir tesiste tüm tesisi kapsayacak şekilde düşünülmelidir. Trafo sistemleri de korunması gereken sistemlerin başında gelir. Trafolar bir tesisin elektrik alt yapısının temelini oluşturur. Trafo sistemlerinde meydana gelebilecek hatalar hem geri döndürülmesi zordur, hem de oldukça maliyetlidir.

Trafolarda Yıldırımdan Korunma

Trafolar genel de açık alanda bulunmalarından ötürü yıldırım darbelerine karşı hassastır. Özellikle güneş enerjisi santrali, rüzgar enerjisi tesisleri veya geniş alana yayılan endüstriyel tesislerde trafoların yıldırım darbelerinden korunması önemlidir. Bu noktada trafolarda etkin bir koruma için yıldırım darbelerine karşı Tip1 alçak gerilim parafudru kullanılmasını öneriyoruz. OBO BETTERMANN ag parafudrlar 100 kA darbelere kadar trafolarınızı güvence altına alır. Özellikle bu noktada belirtmek istediğimiz Tip 2 ürünlerin trafo sistemlerinde uygulanmaya çalışıldığıdır. Bu da en küçük yıldırım darbesinde tesislerin zarar göreceğidir. Çünkü Tip 2 ürünler yıldırıma karşı koruma yapmazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.