Yıldırım ve ani aşırı gerilimlerden korunmada hassas cihazların Tip 3 parafudrlarla koruma altına alınması oldukça önemlidir. Fabrikalardan, evlerimize birçok hassas elektronik cihaz bir gerilim darbesi ile hasar alabilir. Elektronik cihazlarımızı korurken, kademeli koruma yaparak gelen darbeyi zayıtlatmak birincil önceliğimizdir. Bu nedenle Tip 3 ag parafudrlar, düşük Up koruma seviyeleri ile hassas sistemleri korurken kullanılırlar.

İlginizi Çekebilir: Parafudr Seçimi

Hassas Elektronik Sistemler

  • Kamera ve CCTV sistemleri
  • UPS ve Güç kaynakları
  • Yangın ve alarm sistemleri
  • Data sistemleri
  • PLC ve otomasyon sistemleri
  • Sinyal çeviriciler
  • Elektronik kartlar
  • Telekom hatları

Kademeli Korumanın Önemi

Hassas elektronik sistemleri korurken kademeli koruma yapmak önemlidir. Ana panodan başlayarak Tip 1+2 AG Parafudr, Tali Panolarda Tip 2+3 AG Parafudr ve son nokta cihaz koruması yapılması gereklidir. Bu şekilde gelen darbe kademeli bir şekilde sönümlenecektir.  Özetle enerji, data ve koaksiyel hatlar beraber korunmalıdır.

[minti_button link=”http://www.oboblog.com/wp-content/uploads/2018/03/obo-tbs-katalog.pdf” size=”medium” target=”_blank” lightbox=”false” color=”color-1″ icon=””]Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunma Kataloğumuzu İndir[/minti_button]

Örnek

Kameralar IP veya analog olmasına göre koruma yapılır. IP Kameralarda CAT veya POE özellikli olmasına göre POE Parafudr veya CAT parafudr kullanılır. Analog kamerelarda ise, koaksiyel hatlar koruma altına alınır.

PLC ve Otomasyon Hatlarının Korunması

PLC ve otomasyon hatlarında ise sistemin çalıştığı gerilimle göre ürünler seçilmelidir. Genel olarak 24 V DC ile çalışan PLC hatları için 24 V DC Tip 3 parafudrumuzu öneriyoruz.

POE ve CAT Hatlarının Korunması

Özellikle veri merkezlerinde gördüğümüz POE ve CAT hatları için özel koruma gerekir. Bu noktada RJ 45, RJ 11, data hatları korunmalıdır.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.