Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAG ParafudrTip 1+2 ve Tip 2 Parafudr Arasındaki Fark Nedir?

Tip 1+2 ve Tip 2 Parafudr Arasındaki Fark Nedir?

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmada en önemli unsurların başında doğru ürün seçimi gelir. Sahada gördüğümüz sorunların en başında Tip 1+2 parafudr ile Tip 2 paarfudrların karıştırılması ve yanlış ürün kullanılmasıdır. Tip 1+2 ürünler ile Tip 2 ürünler arasında hem işlevi, hem kullanım yeri hem de fiyat olarak ciddi fark vardır. Bunu anlamak için öncelikle, darbe karakteristiğine bakmak gerekir.

Yıldırım ve şebeke darbe karekteristiklerinin karşılaştırılması

Yıldırım darbesinin karekteristiği 10/350 yani 10 mikrosaniyede tepe değerine ulaşmakta, ardından 350 mikrosaniyede sönümlenmektedir. Aşırı gerilim darbesi ise, 8 mikrosaniyede tepe değerine ulaşırken, 20 mikrosaniyede sönümlenmektedir. Yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi, yıldrım darbesinin taşıdığı enerjide çok daha yoğundur. Bu nedenle bu 2 farklı darbe türünü sönümleyebilmek için farklı türde ürünler kullanılır.

Tip 1+2 Parafudr: Hem yıldırım hem şebeke darbelerine karşı koruma yapan ürün çeşididir. Genel de hibrid teknoloji içerirler. Üstün korumalı ürünlerdir, ana panolarda kullanmaya uygundur. Iimp ve Imax değerleri her 2side oldukça önemlidir.

Tip 1+2 Obo Bettermann Parafudrları

Tip 2 Parafudr: Sadece şebeke darbelerine karşı koruma yapar. Tali panolarda veya enerji korumasında kullanılır. Daha uygun maliyetli ürünlerdir. Genelde varistör teknolojisine sahiptir.

Tip 2 bir parafudr. Dikkat edersenizi darbelerin geldiği Nötr hattı Tip 1+2 olarak seçilmiş.
RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR