Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaTermoplastikTermoplastik Buat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termoplastik Buat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik tesisatlarımızın en önemli bileşenlerinin başında termoplastik buat ailesi gelir. Hem güvenli hem de sürdürülebilir bir enerji sistemi için seçilen buatın birçok farklı özelliği büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda buat alırken dikkat edilmesi gereken noktaları çıkardık.

İlginizi Çekebilir: Parafudr Montajı

1-Halojen Free Özelliği

Öncelikle halojon free malzeme nedir? bunu hatırlayalım. Flor, krom, brom ve iyot gibi malzemeleri içermeyen ve alev almayan ürünlere halojen free malzemeler denir. Özellikle sinema, hastane, okul, fabrika gibi insanların yoğun bulunduğu veya tahliyesinin zor olduğu yerlerde yangın durumunda halojen-free özellikli önemi her defasında görülmüştür. Bu nedenle öncelikle alacağınız buatın halojen-free olmasına dikkat edin. Piyasada birçok ürün halojen-free olarak satılmakta ve müşteriler yanlış bilgilendirilebilmektedir. T serisi buat ailemiz tamamen Halojen-free özellikte bir üründür.

2-IP Koruma Sınıfı

Buat alırken en fazla dikkat edilmesi gereken unsurların başında IP özelliği gelir. Buatın hangi ortamda kullanacaksanız, bu ortamın koşullarına dayanıklı olması elektrik tesisatınızın zarar gelmemesi için kritiktir. Bir fabrika düşünelim. Sıcaklık, toz, nem gibi unsurlar buatın çalışması için oldukça önemli olacaktır. Ya da buatı havuz gibi sulu bir ortamda kullanacaksınız. Bu özelliklere göre buatınızın olması gereken IP sınıfı değişecektir. Bir diğer önemli nokta ise, IP sınıfına zarar vermeksizin bağlantı olanakları buat sağlamalıdır. Ayrıca ürünün IP sınırları dışında kalan noktalardan da bağlantı olanağı sunulmuştur.

Spesifik uygulamalar için IP değerinizi arttırabilirsiniz.

3-Mekanik Koruma Sınıfı IK

IP koruma sınıfı kadar gündeme gelmeyen IK mekanik koruma sınıfı aslında uzun ömürlü buat sistemlerinin en önemli özelliklerinden biridir. IK kodları 00 ila 10 arasında düşükten yükseğe doğru ifade edilir ve önceden “IK” olarak eklenir. Aşağıdaki görselde IK sınıfları verilmiştir. Seçilecek ürün delinmelere ve mekanik darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.

4-Ürün Tasarımı

Ürünün iç tasarımı klemens gibi iç malzemelerin yerleştirilmesinde önemlidir. Doğru tasarım ile iç malzemeler için daha fazla boşluk kalmaktadır. Yine derin ve şeffaf kapak seçenekleri sizlere özelleştirilmiş çözümler sunmak için kolaylık sağlayacaktır.

5-Rakor Gerektirmemesi

Buatların rakor gerektirmeyen çıkış özelliklerinin olması sizlere hem montaj kolaylığı hem de maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR