Halojen free malzemeler elektrik malzemelerinin seçiminde önemli kriterlerin başında gelir. Aslında bir tuz çeşidi olan halojen malzemeler dezenfektasyon işlemlerinden, elektrik lambalarına birçok alanda kullanılır. Halojen malzemeler özellikle ısı ile etkileşime girdiğinde toksik ve zehirli maddeler çıkartabilir. Halojen elementler periyodik tabloda göreceğiniz üzere aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir: Halojen Free Kablo Kanalları

  1. F:Flor
  2. CI: Klor
  3. Br: Brom
  4. I: İyot
  5. At: Astatin
Halojen free buatlarımız IK 08 mekanik koruma sınıfı ve IP 66 koruma sınıfı ile yangın anında dahi bütünlüğünü korur

Halojen-free dediğimiz zaman işte bu yukarıdaki elementleri içermeyen malzemelerdir. Elektrik malzemelerinin halojen-free olmasının önemi bu elementlerin özellikle yangın gibi durumlarda ısıya maruz kaldığında zehirli ve toksik madde ortaya çıkarması ve insanların toksik duman zehirlenmesine yol açmasıdır.

Yangın durumunda ağır yaralanma veya ölüme sebep olan ana etmen, toksik gazdır. Bu gazların solunması geri döndürülemez, sonuçlara neden olmaktadır.

Bu nedenle elektrik tesisatlarında kablo, buat, klemens, kablo kanalı, vb malzemelerin özellikle konut, sinema, AVM, hastane, stadyum, eğitim kurumları, metro gibi insanların yoğun ve bir arada kullandığı alanlarda kesinlikle halojen free olarak seçilmelidir.

OBO Bettermann Halojen Free Kablo Kanalları

Önemli Not:

İngiltere  ve ABD  de yayınlanmış olan istatistikleri baz alırsak, ölümlerin % 41’i duman solunumu ile olduğunu ve yaralanmaların% 46’sı nın duman teneffüsüyle oluştuğunu görebiliriz. Benzer bulgular, ABD Yangın İdaresi tarafından açıklanan veriler ile değerlendirildiğinde konutlardaki yangın ölümlerinin % 39’unda duman teneffüsünün en önemli neden olduğunu, duman soluma nedeni ile yangın yaralanmalarının ise % 46 olduğunu görmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.