Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAşırı Gerilim KorumaLED Aydınlatma Sistemlerinin Ani Aşırı Gerilimden Korunması

LED Aydınlatma Sistemlerinin Ani Aşırı Gerilimden Korunması

LED aydınlatma son dönemde giderek daha popüler hale gelmekte ve birçok tesisimizde kullanılmaktadır. Ancak LED sistemleri doğal yapısı gereği, ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerine karşı korunaksızdır. Bu aydınlatma sistemlerini alçak gerilim parafudrları ile korumak daha sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir aydınlatma sistemi için oldukça önemlidir.  LED aydınlatma sistemleri genel olarak dış aydınlatmada kullanıldığı için topraktan gelen darbelere karşı da büyük riskler taşır. Bu nedenle LED sistemlerinizi korumanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir: Doğru Parafudr Seçimi

LED aydınlatma sistemlerinin korunmasında, kademeli koruma yapmak büyük önem taşır. Bu nedenle Tip 1+2 ag parafudrun yanında, son nokta hassas sistem koruması yapmak yani Tip 3 parafudr kullanmak da zorundayız.

Aşağıdaki görsel de tipik bir LED Aydınlatma sisteminin OBO Bettermann alçak gerilim parafudrları ile nasıl korunduğuna bakalım.

3 numara öncelikle besleme aldığımız ana panomuzu Tip 1+2 ag parafudr ile hem yıldırım hem de ani aşırı gerilimlere karşı koruyoruz.

2 numara LED aydınlatma direk komponent panosunu Tip 2 ag parafudr ile koruma altına alınmalıdır.

1 numara LED sürücüsü Tip 3 hassas koruma ag parafduru ile koruma altına alınmalıdır.

 

OBO Bettermann ÜSM LED 230 Sürücü Koruma

ÜSM-LED 230 koruma cihazı armatürlerle paralel veya seri olarak monte edilebilir. Farklı bağlantı, kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarmak (paralel bağlantı) veya koruma aygıtında bir arıza varsa (seri bağlantı) armatürü kapatmak için kullanılabilir.

  • Kompakt boyutları ile LED armatür içinde kolaylıkla kullanılır.
  • 1 + NPE koruma devresi, maksimum boşaltma kapasitesi 20 kA’dır
  • 1.300 V veya 1000 V  5 kA’da dalgalanma sınırlaması

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR