Yıldırımdan korunma ciddi mühendislik ve tasarım isteyen bir süreçtir. Her tesis ve işletmenin birbirine has özelliklerinden ötürü yıldırımdan korunmada her tesis için özel olarak tasarlanmalıdır. Yıldırımdan korunmada ise 4 temel unsur öne çıkar. Dış yıldırımlık, iç yıldırımlık, topraklama ve eş potansiyel. Bu 4 temel unsurun kusursuz olduğu sistemler yıldırımdan korunmada çok iyi bir iş çıkarmıştır diyebiliriz. Faraday kafesi dış yıldırımlık olarak yıldırımın yakıcı etkilerine karşı tesisinizi korur. Birçok farklı dış yıldırımlık sistemi olsa da IEC 62305 yıldırımdan korunma standartına göre faraday kafesi en güvenilir sistemlerin başında gelir.

Faraday kafesi, yüksek güvenilirlik sunduğu için veri merkezleri, sunucu odaları, laboratuvarlar, yanıcı ve patlayıcı tesislerde ilk tercih edilen yöntemdir.

Faraday kafesinden türetilen yıldırımdan korunma sistemi, korunacak yapının çatısını ve duvarlarını örten örgülü iletkenlerden oluşur. Yakalama uçları, tavanın kenarına ve yüksek noktalara yerleştirilmiştir. Çatının dış çevresini bir iletken ağı takip eder. Bu ağ, enine elemanlarla tamamlanır. Göz aralığı, gerekli etkinliğe göre 5 ile 20 metre arasındadır. Duvarlara takılan iniş iletkenlerinin tepesi çatı ağına ve alt kısmı özel topraklama sistemlerine bağlanır. İki iniş iletkeni arasındaki mesafe, gerekli yıldırımdan korunma seviyesine göre 10 ile 20 metre arasındadır. Yıldırım akımının en büyük kısmı, yıldırım çarpma noktasına en yakın iletkenler ve topraklama sistemleri aracılığıyla iletilir ve dağıtılır.

Faraday Kafesinin Avantajları

-Korunan alan içerisindeki elektromanyetik alan önemli ölçüde azalır. Bu da yapı içerisindeki elektronik sistemlerin yıldırımın manyetik etkilerine korunmasını da sağlar.

-Yıldırım akımları birkaç iletkene ayrıldığı için güvenilir bir şekilde koruma gerçekleşebilir.

-İletken yapılar ve zemin arasındaki genel eş potansiyele katkıda bulunulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.