Faraday kafesi nedir, binalarda, bina içerisindeki canlıları, yıldırım çarpmasına karşı koruyan çelik ağ sistemine denilmektedir. Yanıcı ve patlayıcı alanlarda ve benzeri önemli merkezler için tercih edilen özel koruma sistemleri kategorisinde yıldırımdan korunma faraday kafesi tercih edilmektedir. Dışarıdan gelen yüksek elektrik akımını içeri almayan bu sistem, içerideki yüksek elektrik akımını dışarı çıkarmamaktadır. Bu özelliği ile etkin koruma sağlamaktadır. Michael Faraday (İngiliz fizikçi) 19. yüzyılda bu sistemi keşfetmiştir. Bu nedenle Faraday sistemi adını almıştır.

İlginizi Çekebilir : İzoleli İniş İletkeni

 Sistemin Özellikleri

1- Bu sistem, basit elektrostatik kurallara göre icat edilmiştir. Dışarıdaki elektriksel akımlara göre, içerideki akımı koruyan özel bir yapısı bulunmaktadır.

2- Bakır tel ile oluşturulan simetrik ağ, korunacak alanı en iyi şekilde kapatacak şekilde kapatır. Bu kurulan bakır ağda kopukluk olmamalıdır.

3- Simetrik özelliğe sahip olan bu bakır ağ, toprağa bağlanır. Böylece dışarıdan veya içeriden aldığı elektriği direkt olarak toprağa gönderir.

4- Bu sistemin ağ sistemi ne kadar sık olursa, elektromanyetik koruma özellikleri de o derece artacaktır. İçerideki ve dışarıdaki fazla elektriği toprağa ileten bu etkili koruma sistemi, özel koruma gerektiren birçok alan için tercih edilmektedir.

5- Sistemin çok iyi topraklanması gerekir. Sistemdeki kopukluk veya yanlış topraklanma, yıldırım düşmesi veya diğer elektriksel akım oluşumlarında hezimete neden olur.

Sistemin Kullanım Alanları Nelerdir?

Korunması gereken birçok özel bina ve depo için bu sistem tercih edilmektedir. Ağ şeklinde korunacak mekanın kaplanmasını sağlayan bu sistem, kapalı alanlardaki elektriksel akımın dışarı çıkmasını önleyerek toprağa gönderir. Dışarıdan gelen elektriksel akımları ve yıldırımları da ağ sistemi sayesinde toplar ve toprağa iletir. Askeri özelliklere sahip depolar, özel depolar, özel eşyaların depolandığı büyük alanlar, patlayıcı madde içeren sanayi bölgelerinde ve benzeri kategorilerde hizmet veren fabrikalarda, bu sistem tercih edilmektedir. Binaların en üst kısmından zemine doğru ağ şeklinde inen sistemde, en uç kısım yıldırımı yakalamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.