Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAşırı Gerilim KorumaFabrikanızda AG Parafudr Kullanmanız İçin 5 Neden?

Fabrikanızda AG Parafudr Kullanmanız İçin 5 Neden?

2021 yılının ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde yıldırım ve aşırı gerilimden korunma birçok tesis için hala önemini koruyor. Özellikle son yıllarda ülkemizin daha tropik mevsimler yaşaması, yıldırımların hem sayısının hem de gücünün artmasına neden oldu. Bu nedenle yıldırımdan korunma her zamankinden daha önemli hale geldi. Özellikle endüstriyel tesislerde fabrikalar geniş alanlara kurulmaları, dağlık alanlara yakın olmaları gibi nedenlerle yıldırıma karşı oldukça savunmasız. Bu yazımızda fabrikanız için neden ag parafudr kullanmalısınız, 5 nedende bir araya getirdik.

1-Dış Yıldırımlık Kullanımı

Çoğu fabrikada aktif yıldırımdan korunma sistemi tercih edilmektedir. Bu nedenle yıldırım bir nevi fabrikaya çekilir. Fabrikaya düşen bu yıldırım topraklama sistemlerinden tüm tesise zarar verebilir. Panolardan, IT sistemlere düşen bir yıldırım oldukça tehlikeli olabilmektedir.

2-Yıldırım Sadece Düştüğü Yerde Etkili Olmaz

Yıldırım darbesi oldukça farklı bir karektere sahiptir. Yıldırım düştüğü alanda etkisini hissettirirken, yaklaşık 2 kmlik bir alana yayılır. Bu nedenle çoğu zaman başka bir tesise düşen yıldırım dahi diğer tesislerde bozulmalara neden olur.

3-Üretim Hatlarının Önemi

Bir fabrikada üretimin kesilmesi binlerce liraya mal olabilir. Bu nedenle üretimin kesintisiz olması için yoğun bir çaba verilir. Ancak bu konuda yıldırım ve ani aşırı gerilimlerde genelde üretilir. Bir tesisin elektrik alt yapısının güvenliği üretim güvenliğinin de garantisidir. Bu nedenle özellikle PLC, otomasyon sistemleri, haberleşme hatları aşırı gerilimden korunmalıdır.

Üretim hatlarında yıldırım ve aşırı gerilimden korunma kesintisiz üretim için oldukça önemlidir.

4-Fabrikanın Kendi Bulundurduğu Sistemler

Bir fabrikada ac sürücüden, kaynak cihazlarına onlarca cihaz bulunur. Bu cihazların her biri potansiyel olarak iç aşırı gerilimlere neden olabilir. Özellikle bu iç aşırı gerilimler, hassas elektronik cihazların yanmasına ve binlerce Türk Lirasına varan kart hatalarına neden olmaktadır.

Kaynak gibi sistemler iç aşırı gerilimlere neden olarak hassas cihazlara zarar verebilir.

5-Hassas Elektronik Cihazlar

Endüstri 4.0 ile birlikte gelen dijitallaşme fabrikaları da hızlı bir şekilde dönüştürüyor. Endüstriyel robotlardan, ethernet haberleşme sistemlerine birçok yeni teknoloji artık fabrikalarda daha yaygın kullanılmaya başlandı. Bu durum fabrikalar için bir yandan ciddi avantajlar getirse de oldukça hassas olan bu sistemler tip 3 ag parafudrlarla kesinlikle koruma altına alınmalıdır. Aksi halde örneğin robot panonuzun yanması size çok daha fazla maliyet olarak dönecektir.

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR