Fabrikaların Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması

0
2148

Fabrikalar doğal yapısı itibari ile, yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı oldukça hassas ve açıktır. Birçok elektronik aygıt içermesi, geniş alanlara yayılması fabrikaların yıldırım ve aşırı gerilimden korunmasında ayrı bir uzmanlık gerektirdiği söylememiz doğru olur. Peki fabrikalarda yıldırım ve aşırı gerilimden korunmada nelere dikkat edilmeli, bu yazımızda bunları irdeliyoruz.

AG Parafudrun Önemi

Fabrikanızda harika bir üretim alt yapısı kurdunuz. PLC ve haberleşme sistemleriniz, sensörleriniz Endüstri 4.0 alt yapınız konusunda sizlere harika çözümler sunuyor. Ancak o da ne? Fabrika da oluşan bir aşırı gerilim darbesi PLCleri yaktı ve milyon dolarlık yatırım durdu. Bu durum ne yazık ki; birçok fabrikada sık yaşadığımız bir durum. Bunun önüne geçilmesi için, öncelikle ag parafudr sistemlerinin doğru bir şekilde fabrikaya uygulanması gerekir.

Ana Panolar: Ana panolarımız Tip 1+2 AG Parafudr Yıldırım ve Darbe Koruyucu

Tali Panolar: Tip 2 veya Tip 2+3 AG Parafudr

En önemli nokta ise fabrikalarda son nokta korunmasının yapılmasıdır. Bir fabrikada;

1-Otomasyon hatları

2-Güç kaynakları ve UPS

3-Kamera ve izleme sistemleri

4-Varsa telefon ve haberleşme sistemleri

5-Yangın ve alarm sistemleri

Tip 3 ag parafudrlarla koruma altına alınmalıdır. Tip 3 ag parafudrlar hakkında, daha fazla detaylı bilgi almak için hemen bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Dış Yıldırımlık Sistemleri ve Topraklama

Fabrikaların yıldırımdan korunmasında dış yıldırımlık sistemlerinin doğru seçilmesi ve uygulanması gerekir. Bu noktada uymamız gereken standart IEC 62305 Yıldırımdan Korunma standartıdır. Öncelikle fabrikanız için yıldırım risk analizi yapmanız, ardından doğru ürün seçimi ve uygulaması aşamalarına geçilmelidir. Aşağıdaki örnek parametreler örnek bir risk analizi için sıralanmaştır.

L= Yapının uzunluğu

W: Yapının genişliği

H: Yapının yüksekliği

Ad: Yapının kesişim alanı

Am: Elektromanyetik alandan ötürü oluşacak kuplaj etkisinden etkilenecek alan

Al:Yapının enerji besleme alanları

Yanıcı ve Patlayıcı Alanlar

Yanıcı ve patlayıcı alanlar, dış yıldırımlık uygulamasında farklı özellikler içeren bir uygulamadır. Obo Bettermann olarak, yapılarınızın yıldırımdan korunmasında isCon izoleli iniş iletkenini kullanmanızı öneriyoruz. 200 kA yıldırım darbesine kadar dayanıklı yapısı S mesafesi bırakılamayan yerlerde, güvenli bir şekilde koruma sağlar. Yanıcı alanlarda çıplak iniş iletkeni istenmeyen sonuçlar doğurabilir.