Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAşırı Gerilim KorumaEv ve Sitelerde Parafudr Kullanımı

Ev ve Sitelerde Parafudr Kullanımı

Yıldırım ve aşırı gerilim her geçen gün elektrik tesisatları için daha önemli bir sorun haline gelmektedir. Ülkemizde orajlı günlerin artması neticesinde yıldırım düşmelerine daha çok rastlıyoruz. Yıldırım düşmesi sonucu etkilerden korunmamız içinse, evlerimizde parafudr kullanabiliriz. Özellikle evlerimizde beyaz eşyalar, televizyon ve bilgisayarlar yağışlı havalarda zarar görebilmektedir. Sitelerde kamera, CCTV sistemleri yıldırım sonucu yanmakta ciddi maddi hasar oluşturmaktadır. Bunun önüne geçmek doğru mühendislikle mümkündür. Ev veya site olsun IEC 62305 yıldırımdan korunma standartına göre koruma yapmak mümkündür. Temel mantığımız bu noktada yine aynıdır. Kademeli koruma ve doğru ürün seçimi.

Evlere doğrudan yıldırım düşmese bile, topraktan gelen yıldırım darbeleri tehlikeli olabilir.

Evlerde Aşırı Gerilim Koruma

Priz koruma parafudrları Tip 3 parafudr olup, hassas sistemlerin korunmasında çok iyi sonuçlar verir.

Evlerde yıldırım veya aşırı gerilimden korunmak için bina ana panosuna Tip 1+2 parafudr yani hem yıldırım hem de iç aşırı gerilimlere karşı koruma sağlayan ürün kullanmanız gerekmektedir. Eğer bölgenizde yıldırım konusunda ciddi anlamda tehlikeler oluşuyorsa ve pahalı ekipmanlar varsa ekstra önlem olarak priz koruma parafudru da kullanabilirsiniz. Yine yüksek katlı binalarda eğer katlarda tali pano varsa tali panolarda Tip 2 ürün kullanmalısınız.

 

Sitelerde Kamera ve CCTVlerin Yıldırımdan Korunması

Sitelerde Kameta ve CCTV sistemleri yoğun olarak kullanılır. Bu sistemler dışarda olduğu için topraktan çok kolay darbe alır ve yanar. Bu sistemleri korumak için ana pano ve tali pano korumanın yanında muhakak son nokta koruması yapılmalıdır. IP kameralar için POE veya CAT parafudr kullanılmalıdır.

Kamera sistemleri kameranın türüne göre doğru parafudr kullanılarak korunmalıdır. Evler ve siteler son yıllarda yıldırım ve aşırı gerilimden etkilenmektedir. Özellike evlerimizde giderek daha fazla hassas ve elektronik ürün kullandıkça, yıldırım darbelerine daha açık olacaktır. Bu nedenle doğru ürün seçimi ve kademeli koruma yapılarak cihazlarını güvenle koruyabilirsiniz. Bunun için OBO Bettermann Mühendisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR