Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAşırı Gerilim KorumaElektrikli Şarj İstasyonlarının Aşırı Gerilimlerden Korunması

Elektrikli Şarj İstasyonlarının Aşırı Gerilimlerden Korunması

Otomotiv dünyası son yılların en büyük değişimlerden birini geçiriyor. Artık hemen hemen her markanın bir elektrikli araç serisi var ve çok değil sadece yıllar sonra yakıtlı araçlar yerine elektrikli araçlar kullanacağımız aşikar. Hızla gelen bu değişim elektrikli şarj istasyonlarının giderek yaygınlaşmasına neden olacak. Tabiki bunun neticesinde birçok hasas elektronik componente sahip şarj istasyonlarının aşırı gerilim ve yıldırımlardan korunması bir diğer önemli mesele olacak.

Rakamlarla Elektikli Araçlar

  • Elektrikli araç talebindeki kademeli yükseliş 2023 / 24 yıllarında dönüm noktasına ulaşacak, bundan sonra kitlelerce kullanılmaya başlanacak.
  • 2025 sonrasında, sadece bataryalı elektrikli araçların (BEV), araba paylaşımı ve otonom araç pazarının büyümesi ile emisyon normlarını karşılayan tek seçenek olması bekleniyor.
  • Çin, Avrupa, ABD ve Japonya’nın dünyada EA satışının en yoğun olacağı yerler beklentisi egeemen.
  • Global elektrikli araç satışlarının 2023 yılına kadar ikiye katlanması beklenirken, içten yanmalı motor modellerinin de yine pazarın çoğunluğunu oluşturacağı düşünülüyor.

Şarj İstasyonlarının Korunması

Şarj istasyonlarının korunması için OBO Bettermann V 20 serisi Tip 2 ag parafudrlar önerilmektedir. 40 kA’e kadar koruma kapasitesi ile şarj istasyonları ve besleme üniteleri koruma altına alınır. V 20 AG parafudr ile;

-Şarj kontrolü, şarj istasyonu ve elektronik sistemleri

-Lityum pillerin neden olduğu kosa devrelerin yarattığı darbelere karşı

-Elektrikli araçların şarj edildiği andaki oluşan arklara karşı

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR