Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAG ParafudrAG Parafudr Seçerken Bilmemiz Gereken Parametreler

AG Parafudr Seçerken Bilmemiz Gereken Parametreler

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmada kullandığımız parafudrlar, birçok teknik seçim parametresine sahiptir. Bu parametrelerin iyi bilinmesi hem ürün seçiminde hem de doğru korunmanın sağlanmasından bizlere yardımcı olacaktır. Peki bu parametreler nelerdir? Ürüne göre değişir mi? yakından bakalım.

1-Uc Çalışma Gerilimi

Aslında çok temel ve basit bir parametre olan Uc çalışma gerilimi, zaman zaman kafa karıştırabiliyor. Uc çalışma gerilimi ag parafudrun uygulanabilecek çalışma gerilimidir. Uc değeri 220 V olan bir ag parafudr, 220 V olan şebekeye bağlanmalıdır. Bunun üzerindeki değerler ag parafudra hasar verebilir.

2-Ut Geçici Gerilim

Ut geçici aşırı gerilim parafudrun zarar görmeden 5 saniye boyunca dayanabileceği maksimum gerilimdir. Yani Utsi 230 V olan bir ag parafudr 220 V ile beslenir, şebeke yükselmesi kaynaklı maksimum 235 V gerilime 5 saniye dayanabilir.

3-In Deşarj Akımı

In deşarj akımı genel de bilinmez veya umursanmaz. Ancak In ag parafudrun bizlere dayanıklılığını gösterir. In Tip 1 ve Tip 2 parafudrların zarar görmeden taşıyabileceği darbe akımıdır. AG Parafudr bu darbeye ard arda 15 kez dayanmalıdır.

4-Imax Akımı

Imax sadece Tip 2 ag parafudrlar için bir parametredir. Imax değeri, 8/20 mikrosaniye eğrisinde ag parafudrun zarar görmeden sönümleyebileceği maksimum akım değeridir. Imax=40 kA olan bir Tip 2 parafudr maksimum 40 kA’e dayanıklıdır.

5-Iimp Akımı

Iimp değeri de benzer şekilde sadece Tip 1 ag parafudrlar için bir parametredir. Iimp değer, 10/350 eğrisinde ag parafudrun zarar görmeden sönümleyebileceği maksimum akım değeridir. Iimp=50 kA olan bir Tip 1 parafudr maksimum 50 kA’lik darbelere dayanıklıdır.

Imax ve Iimp birbirinden tamamen farklı parametrelerdir. Biri Tip1 Biri Tip 2 ag parafudrlar için geçerlidir.

6-Up Koruma Seviyesi

Maksimum koruma gerilimi olan Up, parafudurun nominal deşarj akımını toprağa taşıdığı anda üzerinde taşıdığı gerilim değeridir. Bu değer ne kadar düşükse o kadar iyi koruma yapılır. IEC 60364 standartına göre 230/400 gerilim girişlerinde 2.5 kV, elektrik-elektronik ekipmanların korunmasında ise 1.5 kV Up değeri sağlanmalıdır.

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR