Yıldırımdan korunma

Yıldırım ve ani aşırı gerilimlerden korunma her geçen gün daha da önemli hale gelmekte. Özellikle ülkemizde son yıllarda değişen iklim koşulları orajlı gün sayısını arttırdı. Bunun sonucu birçok tesis, fabrika, iş yeri yıldırım nedeni ile zarar gördü. Peki yıldırımdan korunma bir tesis boyunca nasıl eksiksiz şekilde yerine getirebilir.

1-Dış Yıldırımlık

Dış yıldırımlık sistemleri tesisimizi yıldırımın doğrudan etkilerine karşı korur ve yıldırım başta yakıcı etkilerini engeller. Dış yıldırımlık sistemleri temel olarak IEC 62305 standartlarına göre tasarlanmalıdır. Kullanılan ekipmanların testlerinin uluslararası standartlara uyması, paslanmaz çelik olması önemli bir kaç unsurdur. Yine dış yıldırımlık iniş iletkenin yanıcı veya patlayıcı tesislerde veya yanıcı yüzeylerde izoleli bir şekilde inmesi oldukça önemlidir.

Önerilen sistemler;

2-İç Yıldırımlık Parafudr

İç yıldırımlık yani parafudr sistemleri yıldırım ve ani aşırı gerilimlere karşı elektrik- elektronik sistemleri korurlar. Tek başına dış yıldırımlık sistemi, elektrik sistemleri korumaz. Özellikle dış yıldırımlık sistemlerinde tesise düşen yıldırım panolardan, elektrik sistemlere ciddi zarar verebilmektedir. Bu nedenle tesisimizi tam anlamı ile korumak için ag parafudr kullanılmalıdır. Ana panolarda Tip 1+2 ag parafudr, tali panolarda Tip 2 parafudr tercih edilebilir.

3-Topraklama

Topraklama sistemimin standartlara uygun bir biçimde inşa edilmesi, mühendislik hesaplamalarının yapılması oldukça önemlidir. Kullanılan ürünler, doğru seçilmesi, ilgili standart değerini sağlamalıdır.

4-EşPotansiyel Sistem

Topraklama sistemlerinde gördüğümüz eş potansiyel  kavramına  dikkat edilmediğidir. Potansiyel dengeleme kavramı ihmal edilerek tesislerin farklı bölümleri birbirinden bağımsız topraklanmaktadır. Oysaki doğru olan tesisin topraklama sisteminin eş potansiyel baraya bağlanmasıdır. Bu sayede işletmenizde herhangi iki nokta arasında oluşabilecek gerilim engellenir ve tüm topraklama korumaları arasında eş potansiyel sağlanır.

İşte bu dört sistemin doğru bir şekilde uygulanması sonucu, yıldırımdan korunmada eksiksiz bir sistem oluşturulur. Yıldırımdan korunmada eksiksiz bir tasarım için, OBO Bettermann Mühendisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.