Parafudrlar aşırı gerilimden korunmada en temel ürünlerden biridir. Aşırı gerilim koruma ve ürün seçimi dikkat ve özen ister. Her tesis ve uygulamanın kendine özel şartları bulunduğu için öncelikle tesis şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Her ürün aynı değildir ve ürün satın alması yaparken, dikkat etmeniz gereken hususlar farklıdır.

1-Yıldırım risk analizi yapılmalı ve bölgenin özelliklerine göre doğru koruma değeri seçilmelidir.

2-Korumanın amacı belirlenmelidir. Yıldırım koruma yapılacaksa Tip 1 ürünler, aşırı gerilim koruma yapılacaksa tip 2 ürünler seçilmelidir.

3-Çalışma gerilimi önemli bir unsurdur. Şebeke geriliminiz parafudr çalışma gerilimi içinde olmalıdır.

4-Ürün kutup sayısı doğru belirlenmelidir.

5-Ürünün montaj edileceği alanın özellikleri önemlidir. Panolarda az yer kaplaması için kompakt ürünler seçilebilir.

6-Kamera, kartlı sistem, UPS, veri merkezi gibi yerler koruma altına alınıyorsa özel tipte Tip 3 parafudrlar seçileceği unutulmamalıdır.

7-Uzaktan izleme seçeneği parafudra erişimin zor olduğu alanlarda özellikle eklenmelidir.

8-TT, TNC, TNS, IT şebeke tipinize göre uygun ürün seçilmelidir.

9-Genellikle unutulan Up koruma değeri parafudrun koruma hassasiyetini gösteren önemli bir değerdir. Bir parafudrun Up değeri ne kadar düşükse o kadar iyi koruma yapar.

10-Ürün sertifikalarını muhakkak kontrol edin. Eğer proje şartnamesi varsa ilgili standartlara uygun ürünler tercih edilmelidir. VDE belgeli ürünler her zaman bir adım öne çıkar, bunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.