Yıldırım ve ani aşırı gerilimden korunmanın en önemli noktalarından biri, doğru ürünü, doğru bir şekilde kullanmaktır. Bu anlamda kullandığımız parafudrun doğru bir şekilde seçilmesi önceliğimizdir. Parafudr seçimi ilgili yazımızı bu linkten okuyabilirsiniz. Parafudr montajında dikkat edilmesi gerekenleri ise bu yazımıdan okuyabilirsiniz

Parafudr Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-B sınıfı yani Tip 1 Parafudrlar, ana panolarda kullanılır. Bu ag parafudlar paralel şekilde 16 mm2lik şekilde bağlanır. Yıldırım darbesi taşıyacağı için kesiti yüksek olan bir kablo kulllanıyoruz.

2-C sınıfı Tip 2 Parafudrlarsa ani aşırı gerilim darbelerine karşı, tali panolarda kullanılır. Tip 2 ürünlerse, yine paralel olacak şekilde, 6 mm2lik kablo ile bağlanması gereklidir.

3-D sınıfı Tip 3 Parafudrlarsa genel olarak seri olarak bağlanır. Ancak paralel bağlanan tipte olan Tip 3 parafudlarda vardır. Bu parafudrlar, 1.5 mm2lik kesitte kablo ile bağlanır.

Yine parafudr panoya montaj edildiğinde kuplaj etkisinin önüne geçmek için parafudr ile toprak bağlantısı 50 cmi geçmemesi önerilir.

Örnek Video

Sizler İçin parafudr montajı nasıl yapılacağına dair örnek bir video hazırladık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here