Laboratuvarlar birçok hassas elektronik cihazın bulunduğu, sürdürülebilir bir şekilde çalışması gereken ortamlardır. Bu nedenle yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı bu sistemler eksiksiz bir şekilde korunmalıdır. Yine birçok tesiste gördüğümüz topraklama hataları eksiksiz bir şekilde düzeltilmelidir.

Laboratuvarlardaki binlerce Euroluk cihazlar koruma altına alınmalıdır.

Laboratuvarlarda Nasıl Bir Koruma Yapılmalıdır?

Cihaz yanmaları, kart yanmaları Laboratuvarlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Bir harmonik darbesi dahi binlerce Euro tutarındaki cihazlar yanabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için, ana panolardan başlayarak alçak gerilim parafudrları kullanılabilir.

Ana Pano: Tip 1+2 AG Parafudr

Tali Pano: Tip 2 AG Parafudr

Son nokta hassas cihaz koruması ise, cihaza bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak enerji koruması yapılarak (24 V DC/220 AC vb) son nokta koruması gerçekleştirilir.

UPS Kullanmanız Cihazınızı Koruduğunuz Anlamına Gelmez

Sıklıkla yapılan hatalardan biri, UPS kullanmanın tek başına yıldırım veya ani aşırı gerilim darbelerine karşı koruma yapacağıdır. Yine hatalı UPS topraklaması yapılması sorunların daha da fazla büyümesine neden olmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise, tüm Laboratuvar boyunca eş potansiyel sağlanmasıdır. Bunlara ek olarak toprak-nötr arası gerilim kontrol altında tutulması ve mümkünse sıfıra indirilmesi gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.