Yangınlarda oluşan ölümlerin birçoğunun sebebi, sanılanın aksine, alevden değil, yoğun duman yüzünden çıkış yönü tayininin sağlanamamasından ve geçen zaman içerisinde maruz kalınan zehirli gazlardan kaynaklanmaktadır. Pvc ürünler yangın esnasında ağır duman oluşturmakla birlikte zehirli gaz salınımı yapmakta, bu durum insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Halogen-free olmayan ürünler hidrojen klorür gazı salgılar ve su ile birleştiğinde oluşan hidroklorik asit solunum yolları üzerinde oldukça kostik bir etki oluşturur. Buna ek olarak, aşırı toksik dioksinler binaya zarar verebilir ve böylece binanın parçalarının yeniden yapılandırılması çok pahalı veya imkânsız olur. Bu nedenle, yangın koruma perspektifinde halogen-free montaj malzemeleri güvenli bir alternatiftir. Mülkiyet sigortacıları birliği, birçok insanın buluştuğu yapı alanları için halogen-free malzemeleri önermektedir.

İlginizi Çekebilir: OBO Rakorun Farkları

1996’da Düsseldorf Havaalanı’ndaki yangın felaketinde veya 1999’da Tauern Tünelinde, önemli miktarda yanmış plastikler, duman ve tehlikeli maddelerin oluşumuna katkıda bulunmuş olup, bu olaylarda meydana gelen toksik karışımlar ne yazık ki birçok insanın ölümüne sebep olmuştur.

Aynı zamanda Bursa Şevket Yılmaz Hst. bodrum katında oluşan yangın sonucunda bina tahliye edilmiş fakat yoğun bakımdaki insanlar tahliye edilemediğinden dolayı, duman şaft boşluğundan üst katlarda biriktiği için 12 kişi yaşamını yitirmiştir.

[minti_button link=”http://www.oboblog.com/wp-content/uploads/2018/02/halogen-free-kablo.pdf” size=”medium” target=”_blank” lightbox=”false” color=”color-1″ icon=””]Obo Bettermann Halojen Free Kablo Kanalı[/minti_button]

Bu sebeplerden dolayı hastane, bakım evi, laboratuvar gibi tesisler için halogen-free ürünler kullanılması gerektiği gibi, her tesisin kendine özel kablo kanalı ihtiyacı olduğunu da unutmamak gerekir. Kullanıcıların tercihlerinde ise, yanma esnasında salınan gaz testleri konusunda dünyada uzman, akredite bağımsız test laboratuvarları ile çalışan, sertifikalandırılmış firmaları tercih etmeleri önemlidir. Bağımsız test laboratuvarları bu ürünleri tip, kesit ve malzeme gibi değişkenleri de göz önüne alarak kapsamlı test programlarından geçirdikten sonra sertifikalandırmakta, testleri periyodik olarak tekrarlamakta ve ürünleri sistemsel ve bağımsız olarak kontrol etmektedir.

Her geçen gün bina ve endüstriyel tesisler içinde kullanım miktarı ve uygulama alanları artan Obo ürünlerinin yangın esnasında salınımını engellediği agresif gazlar can güvenliği için hayati önem taşımaktadır. Uygun ve güvenilir Obo ürünleri kullanılması yangın risklerini ve olası kayıpları minimize etmektedir. Kullanılacak süpürgelik kanallarda Obo Bettermann Rapid 80 halogen-free plastik kanal kullanılması zehirli gaz salınımını azaltmada büyük katkı sağlayacaktır. Yine panoların içinde bulanan pano içi kanallarda da halogen-free kablo kanalları kullanımı da panoda çıkacak bir yangında zehirlenmeleri önleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.