Faraday kafesi nedir, binalarda, bina içerisindeki canlıları, yıldırım çarpmasına karşı koruyan çelik ağ sistemine denilmektedir. Yanıcı ve patlayıcı alanlarda ve benzeri önemli merkezler için tercih edilen özel koruma sistemleri kategorisinde yıldırımdan korunma faraday kafesi tercih edilmektedir. Dışarıdan gelen yüksek elektrik akımını içeri almayan bu sistem, içerideki yüksek elektrik akımını dışarı çıkarmamaktadır. Bu özelliği ile etkin koruma sağlamaktadır. Michael Faraday (İngiliz fizikçi) 19. yüzyılda bu sistemi keşfetmiştir. Bu nedenle Faraday sistemi adını almıştır.

İlginizi Çekebilir : İzoleli İniş İletkeni

 Sistemin Özellikleri

1- Bu sistem, basit elektrostatik kurallara göre icat edilmiştir. Dışarıdaki elektriksel akımlara göre, içerideki akımı koruyan özel bir yapısı bulunmaktadır.

2- Bakır tel ile oluşturulan simetrik ağ, korunacak alanı en iyi şekilde kapatacak şekilde kapatır. Bu kurulan bakır ağda kopukluk olmamalıdır.

3- Simetrik özelliğe sahip olan bu bakır ağ, toprağa bağlanır. Böylece dışarıdan veya içeriden aldığı elektriği direkt olarak toprağa gönderir.

4- Bu sistemin ağ sistemi ne kadar sık olursa, elektromanyetik koruma özellikleri de o derece artacaktır. İçerideki ve dışarıdaki fazla elektriği toprağa ileten bu etkili koruma sistemi, özel koruma gerektiren birçok alan için tercih edilmektedir.

5- Sistemin çok iyi topraklanması gerekir. Sistemdeki kopukluk veya yanlış topraklanma, yıldırım düşmesi veya diğer elektriksel akım oluşumlarında hezimete neden olur.

Sistemin Kullanım Alanları Nelerdir?

Korunması gereken birçok özel bina ve depo için bu sistem tercih edilmektedir. Ağ şeklinde korunacak mekanın kaplanmasını sağlayan bu sistem, kapalı alanlardaki elektriksel akımın dışarı çıkmasını önleyerek toprağa gönderir. Dışarıdan gelen elektriksel akımları ve yıldırımları da ağ sistemi sayesinde toplar ve toprağa iletir. Askeri özelliklere sahip depolar, özel depolar, özel eşyaların depolandığı büyük alanlar, patlayıcı madde içeren sanayi bölgelerinde ve benzeri kategorilerde hizmet veren fabrikalarda, bu sistem tercih edilmektedir. Binaların en üst kısmından zemine doğru ağ şeklinde inen sistemde, en uç kısım yıldırımı yakalamaktadır.

Faraday Kafesinin Günlük Hayattaki Uygulamaları

Faraday kafesi; Günlük hayatta birçok farklı yerde uygulanmaktadır. Şöyle açıklamak gerekirse 1836 yılında İngiliz fizikçi Michael Faraday tarafından bulunmuştur. Bu yüzden, bu isimle anılmaktadır. Yanıcı parlayıcı maddelerin depolandığı binalar başta olmak üzere telsizle haberleşmenin yapıldığı binalarda, radyo frekans yayan cihazlarda ve elektronik kartlarda bulunan radyo frekans modüllerde kullanımına rastlanmaktadır. Potansiyel kıvılcımlara engel olmak adına günlük hayatta kullanıldığı bilinmektedir. Sonuç olarak, koruyucu özelliğinden dolayı günlük hayatta sıklıkla kullanımına rastlanmaktadır.

Faraday Kafesi Çalışma Prensibi 

Atomların en dış yörüngelerinde bulunan değerlik elektronları; atomlarından kolay bir şekilde ayrılarak hareket etme yeteneğine sahip olmaktadır. Bu noktada, kapalı bir yüzeye sahip olan iletken bir cismin elektrik alanı içerisine yerleştirildiği hallerde söz konusu elektronlar iletkenin içerisinde bulunan hareket alanı sıfırlanana kadar hareket ederler. Elektrik alanının sıfırlanmasıyla beraber hareket sona ermektedir. Faraday kafesi; söz konusu ilkeye bağlı kalarak çalışmaktadır. İçerisinde bulunan nesneleri dış elektrik alanlarına karşı etkin bir şekilde korumaktadır.

Faraday Kafesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ? 

Faraday Kafesi Yük Koruması Nasıl Olur?
Binaların yıldırım düşmesine karşı korunmasında faraday kafesinden faydalanılmaktadır. Yıldırımın herhangi bir zarar vermeden doğrudan toprağa iletilmesi noktasında paratoner sistemi de kullanılmaktadır. Metal yüzeyin dışının herhangi bir elektriksel temasa girmemesinden dolayı insanlar yıldırım çarpmasına karşı korunmaktadır. Faraday kafesi; yıldırımın güçlü elektrik alanından iç tarafı korumaktadır.
Faraday Kafesi Malzemeleri Nelerdir?
Faraday kafesinin yapılması için en az bir malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrik koruma amacı ile kullanılan bu sistemde kafesin içerisinde bulunan ve korunan sisteme hiçbir şekilde elektrik geçmemelidir. Boş metal küreye benzeyen cisimler tarafından da yapılabilecek bir kafestir. Elektriğin girmemesi adına kafes aralıkları hiçbir şekilde geniş tutulmamalıdır.
Faraday Kafesi Uygulaması Nasıl Yapılır?
Faraday kafesi; çatı uygulaması olarak kullanılmaktadır. Yıldırımdan korunmak adına faraday kafesinden faydalanıldığı bilinmektedir. Korunacak olan binanın dış yüzeyi; iletkenler ile ağ şeklinde örülür ve topraklanır. Bilhassa bina uygulamalarında yüksek konumlarına yakalama uçları konmaktadır. Yanıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı binalarda bu şekilde uygulanmasına rastlanmaktadır.
Faraday Kafesi Nerelerde Kullanılır?
Faraday kafesi; koruyucu özelliğinden dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. Yanıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı binalarda kullanılmasına rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, radyo frekansı yayan cihazlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Telsizle haberleşmenin yapıldığı binalarda da faraday kafesinin kullanılmasına rastlanmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. Faraday kafesi hakkında videonuzu youtubede gördüm ordan sizi buldum güzel işler ve akıcı bilgiler veriyorsunuz sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.