Yanıcı ve patlayıcı alanlarda yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunma extra önlemler ve uzmanlık ister. Dış yıldırımlık sisteminin yanında, alçak gerilim parafudları ve doğru bir topraklama ile eşpotansiyel sistem tam bir koruma sağlar. OBO Bettermann olarak, benzin istasyonlarının eksiksiz korunmasını sağlıyoruz.

Broşür İndir | Yanıcı ve Patlayıcı Alanlarda OBO Bettermann Çözümleri

Öncelikle dış yıldırımlık sistemlerinde, pasif yakalama sistemleri ve izoleli yıldırım iniş iletkeni kullanımı büyük önem taşır. Yıldırım risk analizinin yapılmasının ardından, yuvarlanan küre metoduna göre pasif sistem uygulaması dış yıldırımlık sistemi seçimi bakımından doğru olacaktır. Yanıcı ve patlayıcı alanlarda, çıplak iniş iletkenin kullanılması yangına neden olabilir. Bu nedenle önerimiz, izoleli yıldırım iniş iletkeni ile, 100 kA’e kadar yıldırım darbesine dayanıklı olacak şekilde iniş yapılmasıdır. Bu sayede risk minimuma indirilir.

Benzin istasyonlarında, otomasyon, kamera ve elektronik sistemleri bulunmaktadır. Yine bu sistemler, yıldırım darbesi veya ani aşırı gerilim nedeniyle zarar görebilir. Bunun önüne geçmek için kademeli koruma yapılmalıdır. Buna göre;

  • Ana Panolarda: Tip 1+2 AG Parafudr
  • Tali Panolarda: Tip 2 AG Parafudr

Hassas sistemler içinse, IP kameralarda POE parafudr, genellikle 24 V DC ile çalışan otomasyon hatları içinse 24 V DC enerji koruması yapılmalıdır. Eğer RS 422 ya da 485  gibi, haberleşme hatları yine koruma altına alınabilir. Gerek görülmesi durumda EX ürünlerde kullanılabilir. Bir diğer önemli korunması gereken sistemse, yangın ve alarm sistemleridir. Bu sistemler içinse, son nokta hassas sistem korunması yapılabilir.

Önceki İçerikParafudr
Sonraki İçerikFirebox | T Serisi
İçtenlik, güvenilirlilik ve yetkinlik, yüksek derecede kabul edilebilirliğe, inanılırlığa ve uzun süreli işbirliğine yol açmaktadır. Bu ortak değerliliğinin temelini, firmamızın müşterilerin isteklerine ve taleplerine tutarlı bir şekilde cevap vermesi oluşturmaktadır. Müşterilerimiz ile kuracağımız samimi ve yakın birliktelik, firmamızın amaçlarının en başında gelmektedir. Size en iyi ve uygun şartları sağlamak uğruna yeni yollar ve yöntemler geliştiriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.