Cumartesi, Temmuz 13, 2024
OBOe
Ana SayfaAG ParafudrAG Parafudr Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

AG Parafudr Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Alçak gerilim parafudrları birçok farklı parametrenin bir arada yer aldığı, teknik değerlendirmelerin yoğun olduğu bir koruma cihazıdır. Bu nedenle birçok hata yapılabilmekte veya geçmiş alışkanlıkların etkisi ile hatalar yapılabilmektedir. Bu yazımızda parafudr hakkında doğru bilinen yanlışları bulabilirsiniz.

1-Tesisimde Paratoner veya Faraday Kafesi sistemi var, bu nedenle ag parafudr kullanmama gerek yok.

Dış yıldırımlık sistemleri yıldırım darbelerine karşı fiziksel koruma yapar. Elektriksel koruma gerçekleştirmezler. Üstelik ag parafudrlar sadece yıldırım darbelerine karşı koruma yapmazlar. Şebeke darbelerine karşı da koruma yaparlar. Nitekim birçok tesiste darbe kaynaklı hasarlar şebeke kaynaklı oluşmaktadır.

Tam bir koruma için kademeli koruma yapmak şarttır.

2-Tesisim oldukça alçak bir bölgede ve komşu tesislerimde dış yıldırımlık sistemleri kurulu. Benim parafudr kullanmama gerek yok.

Tesisinizdeki bir cihazın yıldırımdan zarar görmesi için tesisinize illa yıldırım düşmesine gerek yok. Yıldırım bir alana düştükten sonra 2 kmlik bir alana yayılmakta. Bu nedenle yıldırım özellikle telefon hatları gibi çok telli ve yaygın sistemlerden taşınabiliyor.

Darbe sonucu yanan kartlar en sık karşılaşılan sorunlardan biri

3-Ana panomda parafudr var. Tali panolarda veya son noktalarda kullanmama gerek yok.

Parafudrlar toplamda 3 tip. Parafudr sınıflarını bilmiyorsanız, bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ana panolarda kullanılan parafudrların temel amacı yıldırım darbelerine karşı koruma sağlamaktadır. Oysa tesislerde, iç aşırı gerilim kaynaklı birçok hasar meydana gelmekte ve buna karşı Tip 2 parafudrlar kullanılmalıdır. Son nokta koruması ise, özellikle hassas cihazlarda kullanılmalıdır. Koruma seviyesi ve ag parafudrlarda koordinasyon için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

4-Parafudrun toprağa nereden bağlandığının bir önemi yoktur.

Parafudrlar toprağa en kısa mesafeden bağlanmalıdır. Panolarda bu değerin 50 cm’i geçmemesi istenir. Tip 1 ag parafudrlar 16 cm2lik kablo ile, Tip 2 ag parafudrlar 6 cmlik kablo ile bağlanabilir.

5-Bir arkadaşın tesisinde panoda parafudr gördüm. Aynı parafudru ben de tesisimde kullanabilirim. Teknik destek almama gerek yok.

AG Parafudrların seçimi her tesis hatta her pano için ayrı yapılmalıdır. Yıldırım risk analizine göre doğru ag parafudr koruma değeri seçilebilir. Yine her tesisin yapısı birbirinden farklı olduğu için seçilecek ürün de farklı olmalıdır.

RELATED ARTICLES
OBO BETTERMANN

ÇOK OKUNANLAR